İptal, İade, Değişim

Siparişiniz verildikten ve ödemenizi aldıktan sonra size e-posta yoluyla sipariş onayınızı göndereceğiz.

Türkiye resmi tatilleri haricinde Pazartesi-Cumartesi günleri arasında 09.00-18.00 arası teslimat yapılmaktadır. Farklı bir talebiniz olduğu durumda lütfen bizimle iletişime geçiniz. Size yardımcı olmaya çalışırız.

Siparişiniz belirttiğiniz teslimat saatleri arasında görseldeki haline en yakın şekliyle hazırlanıp, Alıcı adresine teslim edilecektir. Saat 11.00'de 09.00-13.00 arası teslimat talebi olduğu durumda Sipariş verildiği saat itibari ile 4 saat içinde teslimat yapılacaktır.

Herhangi bir gecikme olması durumunda rosegardencicekcilik.com “Kullanıcı”yı/”Sipariş Veren”’i bilgilendirir.

Teslimat Bölgeleri

Şimdilik sadece Adıyaman içinde aşağıdaki bölgelere teslimat yapılabilmektedir.

Yeni Mahallesi, Sümerevler Mahallesi, Karapınar Mahallesi, İmamağa Mahallesi, Alitaşı Mahallesi, Fatih Mahallesi, Yeni Sanayi Mahallesi, Turgut Reis Mahallesi, Mehmet Akif Mahallesi, Malazgirt Mahallesi, Bahçecik Mahallesi, Yavuz Selim Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, Varlık Mahallesi, Mimar Sinan Mahallesi, Barbaros Hayrettin Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Musalla Mahallesi, Mara Mahallesi, Ulucami Mahallesi, Sıratut Mahallesi, Eskisaray Mahallesi, Türkiye Petrolleri Mahallesi, Kapcami Mahallesi, Hocaömer Mahallesi, Yenipınar Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Yeşilyurt Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi,Siteler Mahallesi, 

Adıyaman içinde yukardaki bölgelerden farklı bir bölgeye teslimat yapılmasını isterseniz, lütfen 0416 214 20 22 numaralı Müşteri Hizmetleri’ni arayınız. Sizlere yardımcı olmak isteriz.

Değişim Şartları

Teslim edilmemiş ürünleriniz için değişim hakkınız bulunmaktadır. Lütfen "Üye Girişi" sekmesinden giriş yaparak kontrol edebilirsiniz. Eğer siparişiniz "sipariş hazırlanıyor " ya da "teslim edildi" statüsünde değilse info@rosegardencicekcilik.com adresine sipariş numaranızla birlikte bir mail göndererek ya da iletişim numaramızı arayarak iletişime geçiniz.

İade Şartları

Almış olduğunuz ürünün canlı ( Kesme Çiçek ) olduğu için iadesi kabul edilmemektedir.

İlk olarak siparişinizi ana sayfanızda yer alan "Üye Girişi" sekmesinden giriş yaparak kontrol edebilirsiniz. Eğer siparişiniz "sipariş hazırlanıyor " ya da "teslim edildi" statüsünde değilse info@rosegardencicekcilik.com adresine sipariş numaranızla birlikte bir mail göndererek siparişinizi iptal edebilirsiniz. Mesajınız bize ulaştığında, o gün içerisinde siparişinizin iptali gerçekleşecek ve konuyla ilgili size geri dönüş yapılacaktır. Siz de "siparişlerim" bölümünden sipariş durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

"Üye Girişi" sekmesine giriş yaptıktan sonra, Siparişlerim bölümünde siparişinizin durumu teslimat aşamasındaysa, siparişiniz iptal edilememektedir. Fakat siparişinizin size ulaşmasıyla birlikte ürünü iade edebilirsiniz.